Result of painting contest by IISER Pune and Khula Aasmaan

A national science painting competition was organised by Khula Aasmaan (खुला आसमान) and IISER Pune, to bring art and science together. This unique art competition was designed to celebrate the 150th anniversary of the Periodic Table of Chemical Elements. The year 2019 has been proclaimed as the "International Year of the Periodic Table of Chemical Elements (IYPT 2019)".
The online painting contest opened on 5th October 2019 and closed on 3rd November 2019. The contest themes were so designed to ensure the intersection of art and science. The painting contest in its physical format was conducted on 16th November at IISER Pune campus.

Prize winning artworks

Prize winner

Abhisu Ray Maity (14 years), Vidya Valley School, Pune, Maharashtra

Abhisu Ray Maity (14 years)
Vidya Valley School
Pune, Maharashtra

Prize winner

Anurag Ramola (15 years), Kendriya Vidyalaya, O.N.G.C, Dehradun

Anurag Ramola (15 years)
Kendriya Vidyalaya
O.N.G.C, Dehradun

Prize winner

Divy Jajodia (16 years), Sri Sathya Sai Vidya Vihar, Indore, Madhya Pradesh

Divy Jajodia (16 years)
Sri Sathya Sai Vidya Vihar
Indore, Madhya Pradesh

Prize winner

Karthik H Unnithan (10 years), The Deens Academy School, Bangalore, Karnataka

Karthik H Unnithan (10 years)
The Deens Academy School
Bangalore, Karnataka

Prize winner

Kimaya C. Malgaonkar (7 years), Aakar Fine Art, Mumbai, Maharashtra

Kimaya C. Malgaonkar (7 years)
Aakar Fine Art
Mumbai, Maharashtra

Prize winner

Mihika Jagtap (10 years), J B Petit High School for Girls, Mumbai, Maharashtra

Mihika Jagtap (10 years)
J B Petit High School for Girls
Mumbai, Maharashtra

Prize winner

Nishtha Sharma (13 years), Amravati Vidyalaya, Panchkula, Haryana

Nishtha Sharma (13 years)
Amravati Vidyalaya
Panchkula, Haryana

Prize winner

Shruti D. Kakade (13 years), Carmel High School, Thane, Maharashtra

Shruti D. Kakade (13 years)
Carmel High School
Thane, Maharashtra

Prize winner

Siddhika Jain (12 years), Maharaja Sawai Man Singh Vidyalaya, Jaipur, Rajasthan

Siddhika Jain (12 years)
Maharaja Sawai Man Singh Vidyalaya
Jaipur, Rajasthan

Prize winner

Sornali R. Sanki (20 years), SIES College of Commerce and Economics, Mumbai, Maharashtra

Sornali R. Sanki (20 years)
SIES College of Commerce and Economics
Mumbai, Maharashtra


Shortlisted artworks

Shortlisted

A. Akilan (9 years), Chelammal Vidhyaashram CBSE School Musiri, Tamil Nadu

A. Akilan (9 years)
Chelammal Vidhyaashram CBSE School
Musiri, Tamil Nadu

Shortlisted

Aabha Kanvinde (17 years), Lilavatibai Podar High School, Mumbai, Maharashtra

Aabha Kanvinde (17 years)
Lilavatibai Podar High School
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Aamodinee Bapat (5 years), Sankriti School, Pune, Maharashtra

Aamodinee Bapat (5 years)
Sankriti School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Aarna Kakkar (9 years), G.D. Goenka Public School Model Town, New Delhi

Aarna Kakkar (9 years)
G.D. Goenka Public School Model Town
New Delhi

Shortlisted

Aayushi Bhagwat Ramdham (24 years), SICSR, Pune, Maharashtra

Aayushi Bhagwat Ramdham (24 years)
SICSR
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Mihika Jagtap (10 years), J B Petit High School for Girls, Mumbai, Maharashtra

Mihika Jagtap (10 years)
J B Petit High School for Girls
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Adhish Shinde (11 years), Hutchings High School, Pune, Maharashtra

Adhish Shinde (11 years)
Hutchings High School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Aditi Gupta (17 years), Star Hybrid, Gorakhpur, Uttar Pradesh

Aditi Gupta (17 years)
Star Hybrid
Gorakhpur, Uttar Pradesh

Shortlisted

Aditya S. Kulkarni (15 years), Muktangan English School, Pune, Maharashtra

Siddhika Jain (12 years)
Maharaja Sawai Man Singh Vidyalaya
Jaipur, Rajasthan

Shortlisted

Advay Gupta (8 years), Cathedral and John Connon School, Mumbai, Maharashtra

Advay Gupta (8 years)
Cathedral and John Connon School
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Aiswarya C J (24 years), RGUHS, Bengaluru, Karnataka

Aiswarya C J (24 years)
RGUHS
Bengaluru, Karnataka

Shortlisted

Ajay B. Sharma (18 years), iTeach RSM - Rajarshi Shahu Maharaj EMSS, Pune, Maharashtra

Ajay B. Sharma (18 years)
iTeach RSM - Rajarshi Shahu Maharaj EMSS
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Akshitha Chelladurai (10 years), BVM Global, Trichy, Tamil Nadu

Akshitha Chelladurai (10 years)
BVM Global
Trichy, Tamil Nadu

Shortlisted

Ameya Sunand (5 years), Carmel Academy, Bengaluru, Karnataka

Ameya Sunand (5 years)
Carmel Academy
Bengaluru, Karnataka

Shortlisted

Amritesh Kaur Riar (14 years), Guru Nanak Public School, Ludhiana, Punjab

Amritesh Kaur Riar (14 years)
Guru Nanak Public School
Ludhiana, Punjab

Shortlisted

Ananya Aloke (15 years), Home Schooling, Navi Mumbai, Maharashtra

Ananya Aloke (15 years)
Home Schooling
Navi Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Aniket P. Vibhute (19 years), Navgan College, Parli, Maharashtra

Aniket P. Vibhute (19 years)
Navgan College
Parli, Maharashtra

Shortlisted

Apoorva Dwivedi (22 years), Sardar Patel Institute, Lucknow, Uttar Pradesh

Apoorva Dwivedi (22 years)
Sardar Patel Institute
Lucknow, Uttar Pradesh

Shortlisted

Aryan Amol Pise (12 years), Akshara International School, Pimpri-Chinchwad, Maharashtra

Aryan Amol Pise (12 years)
Akshara International School
Pimpri-Chinchwad, Maharashtra

Shortlisted

Aryan Subhash Kharat (18 years), Ramanand Arya D.A.V. College, Mumbai, Maharashtra

Aryan Kharat (18 years)
Ramanand Arya D.A.V. College
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Avantika Bahadur (18 years), Modern School, New Delhi, Delhi

Avantika Bahadur (18 years)
Modern School
New Delhi, Delhi

Shortlisted

Chinmay Kumar Mahanta (11 years), Delhi Public School, Nalco Nagar, Odisha

Chinmay Kumar Mahanta (11 years)
Delhi Public School
Nalco Nagar, Odisha

Shortlisted

Dhanashree N. Redekar (16 years), RLS PU College, Belgaum, Karnataka

Dhanashree N. Redekar (16 years)
RLS PU College
Belgaum, Karnataka

Shortlisted

Dhruv P. Mantri (7 years), Bombay Cambridge School, Mumbai, Maharashtra

Dhruv P. Mantri (7 years)
Bombay Cambridge School
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Divyansh Jindal (16 years), St. Joseph's Convent Senior Secondary School, Bathinda, Punjab

Divyansh Jindal (16 years)
St. Joseph's Convent Senior Secondary School
Bathinda, Punjab

Shortlisted

Ishanvi Chamria (8 years), Aditya Birla World Academy, Mumbai, Maharashtra

Ishanvi Chamria (8 years)
Aditya Birla World Academy
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Joyeeta Sudipto Paul (12 years), Blue Ridge Public School, Pune, Maharashtra

Joyeeta Sudipto Paul (12 years)
Blue Ridge Public School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Kashish Shroff (16 years), Vidya Bhavan Jr College, Pune, Maharashtra

Kashish Shroff (16 years)
Vidya Bhavan Jr College
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Kavya Dharmin Shah (7 years), JBCN International School, Mumbai, Maharashtra

Kavya Dharmin Shah (7 years)
JBCN International School
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Mehak Borse (7 years), City International School, Pune, Maharashtra

Mehak Borse (7 years)
City International School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Mitali Pankaj Kapure (15 years), S.B. Patil Public School, Pimpri-Chinchwad, Maharashtra

Mitali Pankaj Kapure (15 years)
S.B. Patil Public School
Pimpri-Chinchwad, Maharashtra

Shortlisted

Mugdha A. Chiplunkar (15 years), Vidya Valley School, Pune, Maharashtra

Mugdha A. Chiplunkar (15 years)
Vidya Valley School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Neel Tejas Kirtane (7 years), CP Goenka International School, Mumbai, Maharashtra

Neel Tejas Kirtane (7 years)
CP Goenka International School
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

P. Dhayalan (10 years), Chellammal Vidhyaashram CBSE School, Musiri, Tamil Nadu

P. Dhayalan (10 years)
Chellammal Vidhyaashram CBSE School
Musiri, Tamil Nadu

Shortlisted

P. Manikandan (12 years), Chellammal Vidhyaashram CBSE School, Musiri, Tamil Nadu

P. Manikandan (12 years)
Chellammal Vidhyaashram CBSE School
Musiri, Tamil Nadu

Shortlisted

Parv Jain (6 years), Arihant International School, Bhilwara, Rajasthan

Parv Jain (6 years)
Arihant International School
Bhilwara, Rajasthan

Shortlisted

Pradeep Himirika (19 years), IIT Bombay, Mumbai, Maharashtra

Pradeep Himirika (19 years)
IIT Bombay
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Priyanshu Gupta (14 years), GSKV Lalita Block School, New Delhi, Delhi

Priyanshu Gupta (14 years)
GSKV Lalita Block School
New Delhi, Delhi

Shortlisted

Sara C. Naik (12 years), National English High School, Mumbai, Maharashtra

Sara C. Naik (12 years)
National English High School
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Sharadiya Banik (13 years), Bhavan's Tripura Vidya Mandir, Agartala, Tripura

Sharadiya Banik (13 years)
Bhavan's Tripura Vidya Mandir
Agartala, Tripura

Shortlisted

Shaurya Chugh (3 years), Aarambh Montessori, Pune, Maharashtra

Shaurya Chugh (3 years)
Aarambh Montessori
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Shefali Madkar (24 years), Annasaheb Vartak College, Manikpur, Maharashtra

Shefali Madkar (24 years)
Annasaheb Vartak College
Manikpur, Maharashtra

Shortlisted

Shraddha Virkar (15 years), St. Felix High School, Pune, Maharashtra

Shraddha Virkar (15 years)
St. Felix High School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Shreeya Narayanan (14 years), St. Felix High School, Pune, Maharashtra

Shreeya Narayanan (14 years)
St. Felix High School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Shreya Priyadarshi (12 years), Sree Ayyappa Public School, Bokaro Steel City, Jharkhand

Shreya Priyadarshi (12 years)
Sree Ayyappa Public School
Bokaro Steel City, Jharkhand

Shortlisted

Shreya Kumar (14 years), St. Felix High School, Pune, Maharashtra

Shreya Kumar (14 years)
St. Felix High School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Shreya V. Nathan (10 yeasr), Daffodil International School, Pune, Maharashtra

Shreya V. Nathan (10 yeasr)
Daffodil International School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Shweta Anand Patankar (19 years), Rachana Sansad, Mumbai, Maharashtra

Shweta Anand Patankar (19 years)
Rachana Sansad
Mumbai, Maharashtra

Shortlisted

Simran Dhawan (22 years), Manav Rachna, Faridabad, Haryana

Simran Dhawan (22 years)
Manav Rachna
Faridabad, Haryana

Shortlisted

Sonali Shivaji Pawar (24 years), IISER, Tirupati, Andhra Pradesh

Sonali Shivaji Pawar (24 years)
IISER
Tirupati, Andhra Pradesh

Shortlisted

Sorin Singh (6 years), Dhruv Global School, Pune, Maharashtra

Sorin Singh (6 years)
Dhruv Global School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Sreebhadra Suraj (8 years), Orchids The International School, Bangalore, Karnataka

Sreebhadra Suraj (8 years)
Orchids The International School
Bangalore, Karnataka

Shortlisted

Sujitha S P (17 years), New Horizon College, Bangalore, Karnataka

Sujitha S P (17 years)
New Horizon College
Bangalore, Karnataka

Shortlisted

Swara S. Nagarkar (9 years), Vikhe Patil Memorial School, Pune, Maharashtra

Swara S. Nagarkar (9 years)
Vikhe Patil Memorial School
Pune, Maharashtra

Shortlisted

Vedant Pandey (12 years), Delhi World Public School, Malda, West Bengal

Vedant Pandey (12 years)
Delhi World Public School
Malda, West Bengal

Shortlisted

Vilas Kodam (18 years), Diploma in Mechanical engineering from Government Polytechnic

Vilas Kodam (18 years)
Diploma in Mechanical engineering from Government Polytechnic

Shortlisted

Yogesh Singh (15 years), Government Inter College, Pithoragarh, Uttarakhand

Yogesh Singh (15 years)
Government Inter College
Pithoragarh, Uttarakhand


Related links

Khula Aasmaan art contest results

Blog posts related to art competitions